Čistá duša (2001)

Čistá duša je americké životopisné dráma z roku 2001 inšpirované autentickým životným príbehom Johna Forbesa Nasha ml., nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu. Natočil ho režisér Ron Howard a do hlavných rolí obsadil hviezdy ako je Russell Crowe, Jennifer Connelly, Ed Harris, Christopher Plummer, Paul Bettany, Judd Hirsch, Adam Goldberg, Anthony Rapp, Josh Lucas, alebo Vivien Cardone.

Dej nás zavedie do roku 1947, kedy je John prijatý na prominentnú univerzitu v Princetone s povesťou úplne mimoriadne talentovaného matematika. Nezapadá však do kolektívu svojich spolužiakov, nechodí na večierky ani na prednášky a túži len po prevratnom objave vo svete vedy. Ten sa mu podarí. Nakoniec vysokú školu opúšťa ako vedec, ktorý svojou matematickou teóriou doslova prevrátil naruby ekonomické tézy, považované uplynulých sto rokov za nemenné. Získa skvelé postavenie, ožení sa, založí rodinu … Bohužiaľ postupom času musí aj jeho najbližší pripustiť, že jeho podivínstvo nie je len tak, že sa už jedná o duševnú chorobu. John odmieta liečbu v obave, aby neprišiel o svoje vedecké schopnosti. Pritom sa chce vrátiť späť medzi ľudí, do sveta vedy, kde by mal svoje platné miesto, a všetci blízki by mu radi pomohli. Zvíťazí nad svojou chorobou aj sám nad sebou? A dostane sa k pocte najväčšie?

Čistá duša získala hneď štyri sošky Oskara a to za najlepší film, réžiu, scenár a herečku v hlavnej úlohe – Jennifer Connelly.

Podobné filmy:

  • Nie sú žiadne podobné filmy